Lycium barbarum – původ kustovnice čínské

Lycium barbarum – původ kustovnice čínské

Lycium Barbarum (nebo také blízký druh Lycium Chinense), je latinský název pro kustovnici čínskou. Tato rostlina plodí ovoce známé jako Goji Berry. Kustovnice Lycium barbarum je keř pocházející z Asie, především z pohoří Himálaje (himálajská Goji).

Kustovnice se po staletí pěstuje hlavně v Číně a v Mongolsku pro své nutriční vlastnosti, její bohatství vitaminů, stopových prvků, minerálů, aminokyselin, beta-karotenu a Omega-3 mastných kyselin.

Lycium Barbarum-kustovnice čínská

Lycium Barbarum je rostlina, která může dosáhnout výšky až 3 metry. Původně rostla divoce ve vysokých nadmořských výškách, ale postupně se její kultivace rozšíříla na rovinaté plantáže, kde prospívá v mírném klimatu. Květy kustovnice jsou jsou fialové, složené z pěti okvětních lístků vydávajících sladkou vůni. Lycium Barbarum je opadavý keř.

Lycium Barbarum rostlina

Lycium Barbarum rostlina

Kde je pěstována kustovnice čínská Lycium Barbarum?

Kustovnice Goji Berry se po staletí pěstují v Číně a v Mongosku. Není tomu však tak dávno, co se kustovnice čínská rozšířila do celého světa a nyní se pěstuje v Severní Americe i v Evropě. V Čínské medicíně je kustovnice recept na dlouhověkost. V západním světě se setkává s rostoucím úspěchem, zejména díky své výjimečně vysoké koncentraci živin prospýšných pro zdraví. Často se jí dávají přízviska jako superovoce nebo dokonce nejužitečnější ovoce na světě. Kustovnici si můžete vypěstovat také doma!

Žádný komentář k “Lycium barbarum – původ kustovnice čínské”

 1. Graziella Mlýnkova napsal:

  Dobrý den. Před 4 roky jsem si nechala poslat ze zahradnictví sazenici kustovnice čínské. Zasadila jsem ji, opravdu se rozrostla do obřích rozměrů, ale nekvete a nerodí. Je jednou se objevilo asi 6 fialových kvítku, následně se udělaly bobulky, ale ty nedozrály. Nevím v čem dělám chybu, můžete mi poradit jak mám postupovat?
  Je kustovnice samosprašná nebo pro plození potřebuje partnerskou rostlinu?
  Taktéž mi nekvete a neplodí rakytník. Sazenice byla poslána odbornou zahrad. firmou. Děkuji za ochotu mi poradit. S pozdravem

 2. Dagmar napsal:

  Lycium barbarum je přece kustovnice cizí, zatímco Lycium chinense je kustovnice čínská, proč to dáváte dohromady, kustovnice cizí je vedena v literatuře jako jedovatá…
  zkuste si přečíst http://botany.cz/cs/opravnik-kustovnice-goji/

Odpovědět - Lycium barbarum – původ kustovnice čínské

(required)

(required)