Recept na dlouhověkost s Goji

Kdo z nás by nechtěl být dlouho mladý a vitální? Jednou z nejúčinnějších látek v boji proti stárnutí organizmu jsou látky zvané antioxidanty. Bobule Goji, kustovnice čínské (latinsky Lycium Barbarum) obsahují nejvyšší koncentraci těchto látek na světě. I proto se Goji často přezdívá zázračné ovoce či superovoce. Mezi Číňany je rozšířená legenda o Li Qing Yuenovi, který se údajně dožil 252 let díky denní konzumaci plodů Goji.

Jak působí antioxidanty v Goji?

 

Antioxidanty působí proti stárnutí tak, že bojují proti volným radikálům, které škodí našemu tělu. Vytváří se v našich buňkách jako vedlejší produkt při zpracovávání kyslíku a při metabolismu a podílejí se na vzniku srdečních chorob, cukrovky, rakoviny, alzheimerovy choroby a celkovém stárnutí organizmu.

Kustovnice-sušené bobule

Kustovnice-sušené bobule

Mezi antioxidanty patří:

  • beta-karoten
  • lutein
  • selenium
  • vitamíny A, C, E
  • a další

Jak předejít stárnutí organismu s Goji Berry?

S pokročilým věkem naše tělo produkuje stále méně antioxidantů a přínos kustovnice čínské s vysokým obsahem těchto látek, je tedy zásadní. Naopak nezdravý životní styl, kouření, pití alkoholu apod. způsobuje tak zvaný oxidativní stres, při kterém je produkováno nadměrné množství těchto volných radikálů, kterým se naše tělo nedokáže účinně bránit. Spolu s užíváním Goji Berry je tedy dobré dodržovat zásady celkově zdravého životního stylu.

Další účinky Goji

Nejsou to jen antioxidanty, které prodlužují věk. Vliv kustovnice na zdraví spočívá také v celkové revitalizaci organizmu díky množství vitamínů a stopových prvků a dalších prospěšných látek, které posilují naši imunitu, zlepšují spánek a vitalitu. To vše přispívá ke kvalitnímu a dlouhému životu.

Na zvyšování imunity se podílejí především:

  • polysacharidy
  • beta-karoten
  • germainum

Jak kustovnici konzumovat a kde ji zakoupit?

Goji lze zakoupit a konzumovat v mnoha podobách. Nejlevněji ji koupíte v e-shopech a dále také v kamenných obchodech se zdravou výživou. Nejrozšířenější formou jsou sušené bobule a štáva Goji. Je potřeba ji chápat jako doplněk stravy a tomu také přizpůsobit její konzumaci co se týče dávkování Goji. Můžeme jí ale bez obav přidávat do pokrmů a vyzkoušet různé recepty s Goji.

One Response