Kustovnice čínská – Goji Berry

Goji Berry (anglicky též Wolfberry) je ovoce pocházející z Asie. Roste na keři česky nazývaném kustovnice čínská (latinsky Lycium Barbarum nebo Lycium Chinense). Plody kustovnice mají formu malých červených nebo oranžových bobulí. Je jim přisuzována spousta léčivých vlastností.

Mýtus či pravda o Goji?

Goji bobule vynikají vysokými nutričními hodnotami díky nimž podle čínské medicíny prodlužují život až o několik let! Jsou považovány za zázračný prostředek proti stárnutí – anti-agingu díky velké koncentraci antioxidantů a mnoha dalších látek.

Je skutečně kustovnice recept na dlouhověkost? Je to zázračné ovoce? Tyto otázky zůstávají nezodpovězeny, ale vědecké studie prokázaly, že konzumace bobulí kustovnice čínské každý den může pomoci předejít stárnutí i mnoha neduhům, jako jsou:

Čerstvé ovoce kustovnice Goji

  • vysoký cholesterol
  • obezita
  • nespavost
  • migréna
  • některé typy rakoviny jako je leukémie
  • …A mnoho dalších!

Podíl vitamínů a proteinů obsažených v Goji je vyšší než ve většině potravin, které jíme! Goji Berry obsahuje více vitamínu C než pomeranč! To je jen jedna z působivých předností těchto chutných plodů!

Rozšíření kustovnice do světa

Čína je v současné době největším producentem plodů kustovnice na světě. Himálajské Goji také hojně roste v Tibetu, kde jej Tibeťané užívají rovněž hlavně pro léčebné účely.

Goji Berry původně rostly divoce ve volné přírodě ve vysokých nadmořských výškách. Díky jejich raketově rostoucí oblibě se rychle začala šířit na stále širší trh. V této době začala být kustovnice kultivována a pěstována na planinách Číny a jejímu rozšíření do celého světa tak již nic nebránilo.

Existuje mnoho různých odrůd Goji Berry, ale pouze dvě jsou jedlé! Někteří pěstitelé také prodávají ekologické Bio Goji, které je doporučeno jako produkt ekologického zemědělství a které u nás zatím není příliš rozšířené.

V jaké formě najdeme kustovnici čínskou?

Ovoce Goji nevydrží čerstvé obvykle více jak dva dny. Proto je velmi vzácné najít jej v čerstvé podobě na našich evropských trzích. Můžete si  ale vypěstovat vlastní kustovnici čínskou doma! Nejčastěji můžeme najít Goji Berry ve formě sušeného ovoce (v této formě si bobule uchovají mnoho živin), dále v kapslích nebo v prášku. Můžete také koupit štávu z Goji!

Cena Goji

Cena sušených plodů Goji se u nás pohybuje kolem 300 Kč za kilogram, zatímco Goji šťávy stojí od 160 Kč za 300ml.

Kustovnici můžete koupit v Internetových či kamenných obchodech se zdravou výživou a bio produkty a v dalších specializovaných e-shopech. Buďte však opatrní, než si koupíte Goji! Nekupujte od kohokoliv na Internetu (produkty v prášku můžou byl upraveny, či smíchány s jinými plody, čímž ztrácejí svou výživnou hodnotu). Přednost by jste měli dát produktům v bio kvalitě.

2 komentáře

  1. Radek
  2. Magda Preising