Dávkování Goji Berry

Ačkoli přesné dávkování Goji Berry, česky kustovnice čínské (latinsky Lycium Barbarum) nebylo vědecky stanoveno, je třeba tuto plodinu chápat jako doplněk stravy a tomuto účelu také přizpůsobit její konzumaci. Jednak bychom měli vzít v úvahu zvolenou formu (zda se jedná o čerstvé či sušené ovoce, šťávu, kapsle nebo prášek), a dále také náš věk, pohlaví a hmotnost. I když nejsou známa rizika spojená s nadměrnou konzumací Goji, i tak bychom ji měli užívat v přiměřeném množství, abychom z ní získali maximální výhody.

Dávkování čerstvých bobulí Goji

Nejlepším způsobem konzumace Goji Berry je konzumace čerstvých bobulí, jako ostatně u většiny jiných plodů.

  • Děti mladší 18 měsíců: nedoporučuje se konzumace.
  • Děti do 10 let: pár bobulí denně, což odpovídá jedné hrstce. Goji Berry obsahují mnoho vitamínů a minerálních látek potřebných pro růst a dobrý zdravotní stav dětí.
  • Děti nad 10 let a dospělí: Ideální dávka je asi třicet bobulí, což odpovídá dvěma hrstem denně.

Pokud však nežijete v Číně, je obtížné získat čerstvou kustovnici. V čerstvém stavu totiž nevydrží více než pár dní, a proto se z Číny nevyváží. Můžete si ale vypěstovat vlastní kustovnici čínskou doma!

Dávkování sušené kustovnice

Dávkování kustovnice

Dávkování kustovnice

Daleko dostupnější alternativou čerstvého ovoce Goji jsou sušené bobule. Dvě menší hrstky denně jsou dostačující dávkou. Příliš vysoká spotřeba u malých dětí může vést k problémům se zažíváním. Totéž platí pro některé dospělé, kteří jsou náchylní k tomuto druhu nepříjemností! Dále se nedoporučuje jíst větší množství kustovnice před spaním, protože přísun energie z bobulí zvyšuje bdělost. Jinak nebyly zaznamenána žádné jiné obtíže spojené s užíváním Goji. Sušenou Goji koupíte v obchodech se zdravou výživou, ať už v těch kamenných či na Internetu.

Dávkování Goji šťávy

Dávkování Goji

Dávkování Goji

Štávu z Goji lze koupit buď čistou anebo s příměsí šťáv z jiného ovoce. V případě čisté šťávy se zpravidla doporučuje pít denně 30-60 ml, podle typu šťávy a také podle typu potíží. Řiďte se proto dávkováním na etiketě. Šťáva se pije zásadně na lačno, kvůli lepší vstřebatelnosti živin sliznicí střeva. Vliv kustovnice na zdraví je tak obzvláště pozitivní. Co se týče ředěného džusu Goji, můžete si dát jednu až dvě skleničky denně, ke snídani a k obědu, abyste využili všech přítomných živin. Na rozdíl od sušených bobulí kustovnice, není problém u nás koupit šťávu v Bio kvalitě.

Dávkování Goji ve formě kapslí nebo prášku

Ve formě kapslí nebo prášku ztrácí kustovnice některé prospěšné látky. Navíc kapsle či prášek můžou obsahovat přísady, které nejsou doporučené při vysokých dávkách! V každém případě se řiďte pokyny, které naleznete na etiketě či v příbalovém letáku produktu. Užívání kustovnice v této formě se nedoporučuje dětem, s výjimkou doporučení lékaře.

4 komentáře

  1. josef
  2. Annemarie Ostárková
  3. blazena
  4. Martina